Absolvovať Slovakmana sa mu zdalo neskutočné, aj tak to dokázal

Absolvovať Slovakmana sa mu zdalo neskutočné, aj tak to dokázal

Má za sebou niekoľko jedenásť maratónov, ale plávaniu a jazde na cestnom bicykli sa začal venovať len nedávno.

Napriek tomu sa koncom mája rozhodol absolvovať preteky v dlhom triatlone Slovakman 226. Marián Seitler z Respectu počas prvej augustovej soboty plával 3,8 km, bicykloval 180 km a bežal 42,2 km. Začal o siedmej ráno a do cieľa dobehol pred pol ôsmou večer.

„To, čo dokážu som považoval za neskutočné. Hovoril som si, že to sa nedá,“ hovorí Marián Seitler o športovcoch, ktorí absolvujú dlhý triatlon. Ako rekreačný bežec má za sebou 11 maratónov, vlani vyskúšal svoj prvý šprint triatlon, kde sú vzdialenosti oproti tým ironmanským nepomerne kratšie. Napriek tomu sa koncom mája prihlásil na piešťanského Slovakmana. Inšpiroval ho kamarát Peter Bohuš, ktorý Slovakmana absolvoval minulý rok. „Je veľmi motivujúce zažiť to ako divák, ale vždy som si hovoril, že sa neprihlásim, pretože nemám cestný bicykel a neviem plávať,“ pokračuje M. Seitler a dodáva: „Cestný bicykel som potom dostal od manželky ako darček, už mi zostalo len naučiť sa plávať.“

Keď tréner Lukáš Rusnák videl jeho kraul, povedal, že ho musí tento plavecký štýl naučiť od úplného začiatku. „Predtým som sa bál preplávať jazero v Hornej Strede na šírku, teraz si tam dávam niekoľko dĺžok,“ hovorí Marián Seitler.

Kedysi ho od triatlonu odrádzalo práve plávanie, v sobotu 1. augusta si podľa vlastných slov túto časť pretekov takmer nevšimol: „Išlo mi to veľmi ľahko, dokonca som si oddýchol.“

A čo bolo na Slovakmanovi najťažšie? Prechod z bicykla na bežecký maratón. „Vzdať to, to mi ani neprišlo na um, ale najväčšiu krízu som mal vo chvíli, keď som odložil bicykel a predstavil som si, že teraz mám bežať maratón. Vedel som, čo to znamená, pretože ich mám za sebou jedenásť. Keby mi vtedy niekto povedal, že mám zastaviť a ďalej nemusím ísť, asi by som zastavil. Našťastie som nikoho takého nestretol,“ dodáva M. Seitler, ktorý vďaka podpore blízkych úspešne zvládol aj túto disciplínu a do cieľa dobehol štyri hodiny po víťazovi. Zostávali ďalšie takmer štyri hodiny, počas ktorých mohli úspešní účastníci prechádzať cieľovou rovinkou.

Kolegovia zo spoločnosti Respect, ktorá ponúka aj životné a úrazové poistenie, odovzdali Mariánovi Seitlerovi špeciálny pohár. Takúto cenu si podľa nich zaslúži každý, kto absolvuje 226 kilometrov plávania, bicyklovania a behu.

A aké sú ďalšie športové ciele rekreačného športovca, ktorý v krátkom čase zvládol natrénovať na dlhý triatlon? „Už som hľadal termíny podobných pretekov,“ uzatvára Marián Seitler a my mu rozhodne držíme palce! :)

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ